Jak szybko możesz chudnąć?

9/11/2015
Pragnąć zgubić nadprogramowe kilogramy, dążymy do tego, by przekazać naszemu ciału bodźce, w których przekonujemy je do redukcji wagi, a najlepiej jedynie tej pod postacią tkanki tłuszczowej. Jakie są nasze możliwości? Gdzie jest granica bezpieczeństwa?


Na wstępnie zaznaczam, iż artykuł powstał, na podstawie następującego badania:
Alpert S.S. -  "A limit on the energy transfer rate from the human fat store in hypophagia".

Rozsądna utrata wagi nie jest łatwa!

Nasz ustrój jest sprytny, a jego celem jest przetrwanie, w czym pomagają mu dobre możliwości przystosowawcze. Organizm ciężko pracującego górnika przystosuje się do konkretnych warunków wysiłku, a ciało osoby która głodzi się dietą niskokaloryczną doprowadzi do spowolnienia metabolizmu.

Jak zrzucić zbędne kilogramy?

Bodziec do zmian dla naszego ciała, możemy przekazać pod postacią deficytu kalorycznego w diecie lub treningu. Wbrew przekonaniom nadprogramowe kilogramy możemy zmniejszyć już samą dietą.

Na proces redukcji zbędnych kilogramów należy patrzeć długookresowo, gdyż gdy na samym początku będziemy trzymać się diety, o sporym deficycie i dodatkowo maltretować się ciężkimi sesjami treningowymi, to nasz organizm przystosuje się, jednak straci również dużo sił.  Po czym, gdy za kilka tygodni będziemy chcieli dalej chudnąć, to nie będziemy stanie przekazać mu mocniejszych bodźców.  

Chyba... że przestaniemy jeść oraz codziennie przebiegniemy maraton. Oczywiście żartuję!

Dopiero odpowiednia, indywidualnie skrojona dieta i dobrana strategia treningowa pozwoli nam na uzyskanie zamierzonego efektu.  Warto podejść do tematu pamiętając, o przyjemności z procesu i zdrowiu.

Pokrótce cały proces polega na odpowiednim dobieraniu bodźców, w zależności od tego, jak reaguje nasz organizm. Czasem, gdy się buntuje, należy wręcz dać mu bombę kaloryczną, np. pod postacią oszukanego posiłku, tak by nie czuł się zagrożony i współpracował z nami dalej.

Pewnych rzeczy jednak nie przeskoczymy, ponieważ jesteśmy ograniczeni genetycznie, jako ludzie.  


Chodzi o tempo spalania tkanki tłuszczowej, co zostało potwierdzone dzięki badaniom naukowym, których to tytuł przytoczyłem na początku. 

Udowodniono bowiem, że dziennie, niezależnie od wagi, czy płci,  możemy maksymalnie spalić 69kcal z 1kg tkanki tłuszczowej (1kg tłuszczu w naszym ciele to 7830kcal).

Wyjaśnia to, dlaczego osoby z dużą nadwagą potrafią zgubić 2-3 kilogramy nadprogramowej wagi tygodniowo,  a osoby szczupłe czasem nie uzyskują nawet wyniku 0,5kg. Znając poziom własnej tkanki tłuszczowej możemy ocenić, jak szybko powinniśmy chudnąć.

Genetyki nie przeskoczymy, a katując się ostrymi treningami w celu redukcji wagi, możemy sobie jedynie zaszkodzić i odchudzić, ale z mięśni.


Podsumowując, nie ma uniwersalnych metod i drogi na skróty. Każdy jest indywidualny i wyjątkowy, jak płatki śniegu.  Pragnąc uzyskać, jak najlepsze efekty, warto znać punkt z którego rozpoczynamy oraz swoje możliwości.

Niektórzy muszą w swój sukces włożyć więcej pracy, inni mniej. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych.


źródło grafiki to: http://www.womenshealthmag.com/sites/womenshealthmag.com/files/articles/2015/09/eatmore-loseweight.jpg

You Might Also Like

0 komentarze

Rozgość się

Tak właśnie Ci się przedstawię! Lubię wiele rzeczy, a zalicza się do nich również sport, z którym to jestem związany od urodzenia. Grałem w piłkę nożną, czy byłem zawodnikiem kick-boxingu. Tu podzielę się z Tobą swoją pasją i życiem, dzięki czemu dowiesz się, że dążenie do celu może być przyjemne i dużo łatwiejsze, niż sądzisz. Stawiam na nieustanny rozwój, przez co jestem nienasycony. Osoby z którymi współpracuję są zadowolone z wypracowanych wspólnie efektów.

Sielczyk

Sielczyk