Dieta - Od czego zacząć? Czy warto?

6/03/2015
Wiele osób chciałoby zmienić własne nawyki żywieniowe, jednak są zdania, że ich styl życia na to nie pozwala. Praca, podróż, czy uczelnia to przecież odpowiednie wymówki. Co z tego, że zdecydowana większość ludzi, o wspaniałych sylwetkach zajmuje się na co dzień tym samym oraz mimo to, udaje mi się przestrzegać założeń diety, bez której tych wyników by nie było.

Po co właściwie się trudzić?Żyjemy w chorym społeczeństwie, gdzie robienie sobie jawnej krzywdy pod postacią publicznego konsumowania tłustego, niezdrowego, wątpliwej jakości i intensywnie pachnącego jedzenia jest przyzwolone i "normalne". Za to dbanie o siebie, poprzez zainwestowanie swego czasu w przygotowanie posiłków, a następnie konsumpcja takiego dania -  sprowadzane wręcz do zstąpienia kosmitów na ziemię.

Zabawne. Wychodzi na to, że lepiej być leniwym, niewymagającym i głupim. Wtedy otrzyma się społeczne przyzwolenie, a to jest najważniejsze. Zapamiętaj.

Bądź normalny, czyli taki jak my. Tymczasowo jesteśmy przeciętni, niewymagający, bo mamy jeszcze czas i życie przed nami. Realizacja? Marzenia? Lepiej się nie wyróżniać.

Ludzie próbują reagować, by przypadkiem coś nie zmieniło się w ich codziennym, szarym i dobrze znanym życiu. Walczą o Twoją uwagę. Wiedzą, co jest dla Ciebie dobre, bo jesteś tak bardzo zagubiony, bezradny i... próbujący coś zmienić. Tylko oni są w stanie Cię ocalić! Trudno im dodatkowo pojąć to, że sami robią to, co nam zarzucają. Jaka jest wartość Twego otoczenia?

Cokolwiek zrobisz, to było, jest i będzie komentowane przez innych. Często zaś sami z braku czasu i chęci do działania oraz odpowiedniego kontekstu oceniamy wiele rzeczy zamiast po prostu ugryźć się w język.

Oszalałeś? Czy chcesz narazić się na nieprzyjemną opinię, czy nawet wyśmianie przez nic nieznaczących i epizodycznych ludzi w Twym życiu? To może Cię... no właśnie co?


Zastanów się:

Czy to wszystko robisz dla ludzi, czy dla siebie?
Wybierasz szacunek dla własnego ciała i wysiłku?
Jak wyobrażasz sobie siebie i swoje zdrowie za 10 lat?
Jak sądzisz, ile razy czyjaś opinia zmieniła kurs Twego życia?


Wyreżyseruj swoje życie, tak, by inni zajarali się ogniem Twego blasku. Stwórz coś, co poruszy otoczenie. Swój unikalny styl, klimat i nastrój codzienności. Odpowiednio dobierz aktorów, sceny oraz akcję. Wykreuj najlepszą wersje samego siebie, która tkwi w potencjalne, umiejętnościach i w słabościach. Gdy coś nie wyjdzie, szukaj nowych rozwiązań, które przybliżą Cię do sukcesu, zamiast winą obarczać ludzi i jednocześnie tracić czas oraz niepotrzebnie oddawać swoje losy w ich ręce.

Nie odkładaj. Planuj. A skróci to Twą drogę na szczyt.  

Zapamiętaj również, że efekty w postaci sylwetki, zdrowia i samopoczucia budujemy w kuchni.  Wkładając swe serce w ciężkie treningi, warto poprzeć to odpowiednią dietą. Piękne ciało jest naszą osobistą wizytówką. Nie warto skupiać się jedynie na elementach garderoby, które to mają maskować nasze niedoskonałości.


Gdy trenujesz, Twój organizm często poddawany jest wysokim obciążeniom. Wyczerpująca sesja ćwiczeń jest dla ciała niemałym stresem, który prowadzi do zakłócenia stanu równowagi, przemęczenia lub przetrenowania. Zawahania te, mogą doprowadzić do poczucia zmęczenia, senności, problemów z koncentracją, problemów w realizacji kolejnych planów treningowych i zmuszać do zmniejszenia ich intensywności. Odpowiednio skomponowana dieta pozwala na właściwą i szybką regenerację oraz należy do najważniejszych czynników procesu treningu jak i osiągnięcia komfortu psychicznego (bo smaczne jedzenie każdemu chyba poprawi humor).


Własnoręcznie (lub wyręczając się np. dziewczyną) przygotowane posiłki to oszczędność. Duża oszczędność. Rezygnujemy po prostu z jednych produktów, na koszt drugich. Zadaj sobie pytanie, po co płacić komuś za usługę, która wynika z Twojego lenistwa. Odkładając sobie w ten sposób pieniądze, już po roku można pojechać na niezapomniane wakacje. Na pewno jesteś w stanie wygospodarować w planie dnia trochę czasu, by przygotować posiłki na kolejny dzień.

Nie warto słuchać opinii, że dieta to synonim słów: ograniczenie, ryż i kurczak, brak przyjemności z życia oraz wysokie koszty.  Najlepiej obrazuje to stwierdzenie: Wszystko jest dla ludzi, jednak warto zachować w tym wszystkim umiar. Ten umiar, dzisiejsze społeczeństwo zatraciło. Komponując indywidualną dietę i wprowadzając korekty, w zależności od rezultatów i postępów, tak naprawdę możemy korzystać z wszystkich produktów. Jak szybko możesz chudnąć? Pamiętając o odpowiednich proporcjach i zasadach żywienia (ale nie zawsze!).

Nawiasem dające do myślenia jest to, jak ostatnimi laty zwiększyła się ilość problemów zdrowotnych ludzi, np. zachorowań na raka. Oczywiste jest, że ma to ogromny związek z jakością jedzenia w sklepach. Zamiast profilaktycznie o siebie zadbać i zainwestować w przyszłość, większość ludzi korzysta z faszerowania się lekami i ciągłych wizyt u lekarza. Lepiej zapobiegać, czy leczyć? Inwestujmy w własne zdrowie.
Nasze ciało jest naszą świątynią, o którą warto dbać. Życie mamy tylko jedno.

You Might Also Like

0 komentarze

Rozgość się

Tak właśnie Ci się przedstawię! Lubię wiele rzeczy, a zalicza się do nich również sport, z którym to jestem związany od urodzenia. Grałem w piłkę nożną, czy byłem zawodnikiem kick-boxingu. Tu podzielę się z Tobą swoją pasją i życiem, dzięki czemu dowiesz się, że dążenie do celu może być przyjemne i dużo łatwiejsze, niż sądzisz. Stawiam na nieustanny rozwój, przez co jestem nienasycony. Osoby z którymi współpracuję są zadowolone z wypracowanych wspólnie efektów.

Sielczyk

Sielczyk