Bieganie - jak trenować

6/07/2015


Bieganie to forma aktywności dla każdego. Potrzebne Ci tylko wygodne buty i chwila czasu. Pragniesz zacząć biegać? Nie wiesz, jak się do tego dobrze zabrać? Zapoznaj się z tym artykułem. Krótko i na temat!Załóżmy, że planujesz biegać 3 razy w tygodniu. 

Proponuję, zacząć od 15 minut ciągłego biegu. 


Z każdym kolejnym treningiem, dodajesz do swojego biegu 1 minutę, aż dojdziesz do 60 minut.

Raz w miesiącu, przeprowadź dłuższy trening, w postaci 80-90 minut biegu.Tempo biegu (przykład): umiarkowane 20minut - następnie trochę zwiększamy przez kolejne 25minut - na koniec15minut umiarkowane.

*Dla chcących więcej, po biegu krótki odpoczynek, a następnie sprinty (10,50 lub 100metrów). Dodajemy 1 sprint co 3 tygodnie. Zaczynamy od 1 sprintu. Przy sprintach rozpędzamy się na pierwszych metrach, a nie od razu 100% możliwości!


Dla szybkiego zwiększenia wydolności, dodatkowo biegi interwałowe jako pojedyncze sesje treningowe.


Raz na 2 tygodnie. Bieg bez przerwy. Możemy to zrobić w różny sposób.

Tempo biegu (przykład): proporcje 100 metrów sprint - 400 metrów trucht (x5); lub 2-5 min szybkie tempo biegu i tyle samo wolnego tempa, przez 20-60 minut.

Pamiętajmy o rozciąganiu po biegu. Minimum 5 minut!

 
Chcąc uzyskać jak najlepsze efekty, warto mierzyć intensywność. 

Nie mając specjalistycznego sprzętu, po prostu przykładamy palec do szyi i przez 15 minut mierzymy puls, po czym mnożymy go x4.

Nasz maksymalny puls to: 220 odjąć nasz wiek, np. 220 - 19 lat = 201

Trening areobowy (czyli bieg), najlepsze efekty w postaci spalonej tkanki tłuszczowej uzyskamy, gdy tętno będzie wynosić 60%070%, np. 120,6-150,75.


Trening anareobowy (sprinty) - 75%-95% (np. 150,75-190,95). Najlepiej by było to 80%.


Polecam również aplikacje sportowe, np. Endomondo. Dzięki nim możemy mierzyć własne postępy, rywalizować z innymi i brać udział w różnych konkursach. 


Doskonała forma motywacji do biegania :)

Do roboty!


btw. Pochwalcie się w komentarzach swoimi profilami w Endomondo lub innych aplikacjach!

You Might Also Like

0 komentarze

Rozgość się

Tak właśnie Ci się przedstawię! Lubię wiele rzeczy, a zalicza się do nich również sport, z którym to jestem związany od urodzenia. Grałem w piłkę nożną, czy byłem zawodnikiem kick-boxingu. Tu podzielę się z Tobą swoją pasją i życiem, dzięki czemu dowiesz się, że dążenie do celu może być przyjemne i dużo łatwiejsze, niż sądzisz. Stawiam na nieustanny rozwój, przez co jestem nienasycony. Osoby z którymi współpracuję są zadowolone z wypracowanych wspólnie efektów.

Sielczyk

Sielczyk